Image Alt

Adaptacja

  >  Adaptacja

Adaptacja

Wiedząc, jak istotne jest rozpoczęcie edukacji przedszkolnej, dużo uwagi poświęcamy adaptacji. Chcemy wesprzeć w tym procesie i dzieci, i rodziców. Proponujemy stopniowo oswajać dziecko z przedszkolem – wybrać się kilka razy w nasze okolice, wspominać o przedszkolu, opowiadać, co ciekawego spotka je tutaj każdego dnia. Bezpośrednio przed rozpoczęciem przygody z przedszkolem warto również stwarzać sytuacje sprzyjające nawiązywaniu kontaktów z innymi dziećmi i zostawiać dziecko pod opieką innych osób.

 

Zadaniem rodziców jest na tym etapie zadbać o swoje nastawienie do przedszkola i rozłąkę z dzieckiem – spokój opiekunów i zaufanie do dziecka pozwoli poradzić sobie z jego trudnymi emocjami. Należy pozwolić dziecku na ich wyrażanie, ale jednocześnie ich nie wzmacniać (np. pytaniami „czy mam z tobą zostać?”, „czy mogę już iść?”, „czy tęskniłeś za mną?”). Zadaniem przedszkola jest stworzyć warunki do budowania zaufania i bezpiecznych więzi. Czerpiąc z modelu berlińskiego, w początkowym etapie adaptacji pytamy między innymi o ulubione zabawy dziecka, jego zwyczaje dotyczące snu i odżywiania, o to, co lubi, co je uspokaja.

 

✨ ZAJĘCIA ADAPTACYJNE WIOSNA 2020 ✨

Zapraszamy serdecznie na zajęcia adaptacyjne dla przyszłych przedszkolaków! 👶👶👶

Początkowo zajęcia odbywać się będą w obecności rodziców, ale z czasem zaczniemy aranżować próby oddalenia się rodzica z sali (np. wyjście do toalety, odebranie telefonu itp.), by dziecko przez kilka minut zostało w sali bez rodzica. W końcu nastąpi próba rozstania. Należy wcześniej rozmawiać z dzieckiem i informować, że zostanie w przedszkolu bez rodziców. Warto wytłumaczyć mu również, dlaczego tak się stanie i zapewnić, że zawsze będzie odbierane.
Kluczowe jest ustalenie rytuału pożegnania – jasnego, serdecznego, nie przedłużanego przez rodzica.

Uwaga!
Nawet jeśli wybiorą Państwo inne przedszkole niż nasze to zajęcia z pewnością ułatwią dzieciom proces adaptacji 🙂

Plan zajęć:
10.00-10.10- zabawa swobodna przy muzyce 🎶
10.10 -10.20 -wspólne przywitanie 🤹‍♀️
10.20-10.35- zabawy ruchowe przy muzyce 🎹
10.35-10.55 – język angielski 🇬🇧
10.55-11.10 – wspólny posiłek 🍏
11.10-11.30 – zajęcia plastyczne 🎨
11.30-12.00 – animacje w ogrodzie 🌳🌿🌱

* Istotnym elementem naszych zajęć jest wspólny posiłek dlatego zachęcamy do przyniesienia drobnej przekąski, którą dziecko będzie mogło zjeść podczas przerwy na śniadanie 🥐.

Zajęcia poprowadzą Joanna Kosmela i Sandra Nawrocka
(wychowawczynie).

Koszt pojedynczych zajęć to 25 zł.

Terminy spotkań:
21.03.2020, 4.04.2020, 25.04, 16.05.2020, 30.05.2020, 6.06.2020, 20.06.2020

Zapisy: kontakt@kompozytornia.pl, tel. 880934135 (7.30-15.30)
Do zobaczenia w Fikamy i Gramy! 🙌🎵

Bardzo ważne jest dla nas nawiązanie relacji z rodzicami – rozmawiamy o ich obawach, organizujemy dni otwarte, zapraszamy do przedszkola. Przez pierwsze dni rodzic może odprowadzić dziecko do przedszkola i zostać z nim w sali na wskazanych zajęciach – proponujemy udział w zajęciach muzycznych lub zabawach w ogrodzie. Wychowawcy w tym czasie obserwują dziecko i powoli zaczynają proponować mu uczestnictwo w zabawach. Na tym etapie zadaniem rodzica jest poświęcić dziecku całkowitą uwagę i dodać mu pewności, ale nie zmuszać go do zabawy z innymi.

W kolejnym etapie wychowawcy starają się budować zaufanie – interakcja zachodzi wtedy jedynie między wychowawcą a dzieckiem. Rodzic, jako towarzysz, reaguje na sygnały dziecka i interweniuje tylko wtedy, kiedy dziecko nadal nie akceptuje wychowawcy/miejsca (np. rodzic towarzyszy dziecku, jeśli chce podejść do wychowawcy lub innych dzieci, ale odczuwa potrzebę, by rodzic był przy tym obecny).

Aranżujemy próby oddalenia się rodzica z sali (np. wyjście do toalety, odebranie telefonu itp.), by dziecko przez kilka minut zostało w sali bez rodzica. W końcu następuje próba rozstania. Należy wcześniej rozmawiać z dzieckiem (proponujemy rozmowy codziennie przez 2 tygodnie przed pozostawieniem dziecka w przedszkolu) i informować, że zostanie w przedszkolu bez rodziców. Warto wytłumaczyć mu również, dlaczego tak się stanie i zapewnić, że codziennie będzie odbierane. Kluczowym jest ustalenie rytuału pożegnania – jasnego, serdecznego, nie przedłużanego przez rodzica. Reakcja dziecka na pierwsze rozstanie zdecyduje o długości przyzwyczajania się do przedszkola – zazwyczaj trwa od sześciu dni do dwóch/trzech tygodni. W tym czasie, w miarę możliwości, warto stopniowo wydłużać czas przebywania w przedszkolu.

Końcowy etap to budowanie relacji dziecko – wychowawca oraz stopniowy rozwój relacji z innymi dziećmi. Nawet jeśli dziecko będzie jeszcze protestować przy rozstaniu, pozwoli się pocieszyć wychowawcy. Rodzic może uzgodnić z dzieckiem czas odebrania z przedszkola, np. „po obiedzie” lub „po podwieczorku”. Przebieg dnia będzie dla dziecka bardziej przewidywalny. Ważne jest, by dotrzymywać obietnicy i faktycznie odbierać dziecko w umówionym czasie. Szczególnie w początkowym okresie zachęcamy do bliskiego spędzenia czasu z dzieckiem po wyjściu z przedszkola, aby zapewnić je, że więź z rodzicem jest wciąż równie silna. Każde dziecko reaguje inaczej na rozstanie z rodzicem. Pierwszy tydzień może okazać się bezproblemowy, a drugiemu towarzyszyć może płacz (najczęściej po weekendzie). Należy mieć wtedy na uwadze, że jeśli rodzic z powodu trudnych emocji dziecka nie przyprowadzi go do przedszkola, będzie ono codziennie w ten sposób negocjować pozostanie w domu. Warto zaufać kompetencjom oraz doświadczeniu wychowawców i cierpliwie poczekać na efekty współpracy.

Polecamy organizowanie czasu w sposób zbliżony do naszego rytmu dnia oraz zadbanie o samodzielność dziecka – w toalecie, podczas ubierania, ale również podczas zabawy. Darzymy dzieci zaufaniem i wiemy, jak wiele rzeczy potrafią zrobić bez naszej pomocy, dzięki czemu czują się odpowiedzialne za to, co robią i próbują samodzielnie rozwiązywać problemy. My, dorośli, wspieramy w tej samodzielności. Jeśli dziecko nie korzysta jeszcze z toalety bez pomocy dorosłego, zespół Przedszkola wesprze zarówno malucha, jak i rodziców w przygotowaniu do nabycia tej umiejętności.

Jeśli mają Państwo pytania do naszego zespołu, zapraszamy do kontaktu i odwiedzin.